Rekrutacja pracownikóww

Kiedy pełnisz funkcję osoby przeprowadzającej proces rekrutacji, koniecznie powinieneś postawić na określony schemat działania. Przed potencjalnym pracownikiem twojej firmy musisz wyjść na człowieka cieszącego się autorytetem, a także na profesjonalistę, który nie popełnia omyłek. W tym celu zaleca się odpowiednie przygotowanie zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby do rozmowy kwalifikacyjnej.

W końcu to ty masz się wcielić w rolę osoby przesłuchującej innych, ty masz prowadzić nabór, więc ty kierujesz przebiegiem wywiadu i tym, jak on ostatecznie będzie wyglądał. Zaleca się zatem wcześniejsze przygotowanie pytań. W związku z tym, bierzemy kartkę papieru, albo włączamy laptopa i punktujemy krok po kroku, co chcielibyśmy dowiedzieć się od kandydata. Następna kwestia to wyszczególnienie kategorii pytań, a więc zrobienie sobie przejrzystego podziału na pytania bazujące na zagadnieniach: rodzina, praca, szkolenia, doświadczenie, umiejętności, zdolności, zainteresowania, poprzednie prace. Nie zaleca się natomiast zadawania kandydatom na dane stanowiska pytań niewygodnych, osobistych.

Oczywiście, jeżeli w grę wchodzi stanowisko wymagające ciągłych wyjazdów w delegacje, warto zapytać o sytuację rodzinną, ale próby dowiadywania się na przykład o przekonania polityczne, wiarę i wyznanie religijne, czy też upodobania seksualne i orientację nie są już określane pytaniami na miejscu. Nie ma żadnego uzasadnienia w wypytywaniu kandydata o stosunek do palenia papierosów, przebyte choroby, pochodzenie, plany dotyczące zakładania rodziny itd.

Related Posts